Jak dobrać rozmiar ramy roweru?

28-12-2023

Nie jest to proste bez fizycznego kontaktu z rowerem ale postaramy się przybliżyć. Niektórzy producenci udostępniają takie pomiary jak na zdjęciu poniżej ale to też nie gwarantuje w 100% dopasowanego roweru. Wpływa na to wiele czynników.

Dobranie odpowiedniego rozmiaru ramy rowerowej jest kluczowe dla komfortu i efektywności jazdy. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w doborze właściwego rozmiaru:

1. Wzrost
Wzrost jest jednym z głównych czynników. Istnieją ogólne wytyczne co do rozmiarów ram w zależności od wzrostu, ale to tylko wytyczne. Dla przykładu:

Osoby o wzroście 160-170 cm mogą wybierać ramę o wysokości 15-16 cali (S).
Osoby o wzroście 170-180 cm mogą wybierać ramę o wysokości 17-18 cali (M).
Osoby o wzroście 180-190 cm mogą wybierać ramę o wysokości 19-20 cali (L).
Powyżej 190 cm mogą pasować ramy o wysokości 21-22 cali (XL).

2. Dostosowanie do ciała
Różne marki rowerów mogą mieć odmienne geometrie ram, więc warto wypróbować różne modele i marek, by znaleźć najlepszy dla siebie.

3. Testowanie roweru
Najlepiej jest przetestować rower, usiąść na nim i wykonać kilka ruchów, sprawdzić jak wygodnie się jeździ. Noga powinna być lekko ugięta w najniższym punkcie pedału. Możesz też zwrócić uwagę na wygodę chwytania kierownicy i zasięg ramion.

4. Konsultacja z ekspertem
W sklepach rowerowych pracują zazwyczaj eksperci, którzy mogą pomóc dobrać odpowiedni rozmiar ramy, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje.

5. Regulacje
Pamiętaj, że niektóre elementy roweru, takie jak wysokość siodełka czy kierownicy, mogą być dostosowane do Twoich preferencji, nawet jeśli ramy nie da się regulować.

Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni balans pomiędzy wygodą a efektywnością jazdy. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże dopasować rower do Twoich indywidualnych potrzeb.